Trening samooceny – jak podnieść ją w 30 dni

Mózg wytwarza przeciętnie około 60 000 myśli na dobę. Jeśli 90 procent z nich sugeruje, że człowiek nie jest dość dobry, by odnosić sukcesy, być kochanym, docenianym lub choćby mile widzianym wśród innych, to sygnał, że jego samoocena znacznie zawodzi. Jak skutecznie ją podnieść? Z pomocą przychodzi terapeutka Joanna Godecka. „Bądź pewna siebie” to przede wszystkim odpowiedź na potrzeby Polaków. Premiera książki już 21 marca.

 Bądź_pewna_siebie_okładka

Skrępowanie i paraliżujący strach po wejściu do pomieszczenia pełnego nieznanych osób, suchość w ustach, pustka w głowie podczas prezentacji projektu przed całym zespołem w pracy – to tylko niektóre przykłady z życia codziennego, które pokazują, jak bardzo zaufanie do siebie i wiara we własne siły mogą zawodzić. Odważne działanie, śmiałość w relacjach, swoboda w zachowaniu, zadowolenie z siebie i własnej pewności w sytuacjach stresujących – to dla wielu wciąż pozostaje w sferze marzeń. Ponad połowa osób definiuje siebie jako osoby nieśmiałe. Problem nie dotyczy tylko zakompleksionych szarych myszek. Do nieśmiałości przyznawały się potężne umysły – Albert Einstein, Abraham Lincoln, Thomas Edison, a także gwiazdy: Barbra Streisand, Madonna i Luciano Pavarotti. Krajowi eksperci ostrożnie szacują, że problem nieśmiałości dotyka 60 procent Polaków. W dużej mierze wynika to z modelu społecznego i wychowania, co zaznacza Joanna Godecka i do takiej rzeczywistości przystosowuje swoje porady.

 

Poczucie własnej wartości to pojęcie, na którym w ostatnim czasie coraz częściej skupia się uwaga osób zainteresowanych rozwojem i poprawą jakości życia. Sposób, w jaki człowiek działa, planuje, reaguje, jak tworzy relacje z otoczeniem, wynika z tego, jak myśli o sobie. Dobra samoocena to znakomity punkt wyjścia do wykorzystania tego, co oferuje życie. Osoby wyposażone w nią traktują wzloty i upadki jako naturalne zdarzenia, nie zrażają się porażkami i śmiało podejmują rozsądne ryzyko. Dlatego bazując na najnowszych teoriach psychologicznych oraz doświadczeniu z własnego gabinetu Joanna Godecka w książce „Bądź pewna siebie” proponuje kompleksowe działanie zawarte w 30-dniowym programie treningowym.

 

            Uświadomienie sobie, że nasze niepowodzenia w różnych sferach wynikają z obniżonego poczucia własnej wartości i że potrzebujemy je wzmocnić, to pierwszy krok do zmiany. Skuteczne podnoszenie samooceny nie polega jednak na wykonaniu od czasu do czasu jakiegoś ćwiczenia i powrocie do normalności, czyli nawykowego postępowania i myślenia. Aby osiągnąć rezultat, trzeba działać świadomie i konsekwentnie, korzystając z rozmaitych narzędzi.

Chcę wam zaproponować 30-dniowy trening. Choć miesiąc to za mało, aby osiągnąć pełny rezultat, ale dostatecznie dużo, by wyrobić odpowiednie nawyki i zmienić sposób podejścia do wielu istotnych kwestii. Potem należy się trzymać ustalonych zasad i nie zbaczać ze ścieżki rozwoju.

fragment książki

Joanna Godecka – terapeutka, konsultantka i komentatorka zagadnień związanych z praktyką obecności, relacjami, poczuciem własnej wartości, samooceną kobiet. Ukończyła IV stopniowe Seminarium Collina P. Sissona z tytułem Praktyka Integrującej Obecności, a także Nową Szkołę Oddechu z tytułem Diploma Master Practicioner. Pracuje w nurcie TSR (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach). Jest członkiem International Association of Coaching w Maryland (USA). Jest ekspertem w programie „Nowa Ja” prowadzonym przez Katarzynę Cichopek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *