Komórki macierzyste dla urody?

W kręgach medycznych coraz więcej słyszy się o rekonstrukcji tkanek oraz zabiegach upiększających z wykorzystaniem komórek macierzystych.

dlaurody
W Polsce są dostępne od pewnego czasu, a dzięki mniejszej inwazyjności, decyduje się na nie coraz więcej pacjentów.
Tradycyjne metody zmieniające wygląd poszczególnych partii ciała wykorzystywały silikonowe wkładki lub wkładki wypełnione solą fizjologiczną.
Dzięki komórkom macierzystym procedury te ulegają zmianom.

Na czym polega fenomen komórek macierzystych

To wyjątkowy typ komórek, które mają zdolności do namnażania się oraz różnicowania się do innych typów komórek, jak na przykład komórki skóry, kości, czy mięśni.
Pewne typy komórek macierzystych o nazwie pluripotentne i multipotentne są zdolne do przekształcania się w wiele rodzajów różnych komórek od tkanek ciała po wyspecjalizowane budulce narządów wewnętrznych.
Do tej pory znane są dwa, efektywne sposoby pozyskiwania komórek macierzystych.
Ze względu na ich pochodzenie możemy mówić o embrionalnych komórkach macierzystych oraz o somatycznych komórkach macierzystych, inaczej nazywanymi dorosłymi komórkami macierzystymi.
Pierwszy typ jest najbardziej znany na skutek zakrojonych na szeroką skalę kampanii propagujących pozyskiwanie krwi pępowinowej, banków tej krwi oraz informowania przyszłych rodziców o możliwości jej pobrania tuż po porodzie.
Komórki macierzyste pozyskane w ten sposób nie są tak silne i liczne by znaleźć zastosowanie w medycynie estetycznej.
Okazuje się jednak, że ludzki tłuszcz obfituje w somatyczne komórki macierzyste.
Komórki pozyskane z tłuszczu już dziś znajdują zastosowanie w rekonstrukcji tkanek po wypadkach czy usunięciu zmian chorobowych, rekonstrukcji piersi po mastektomii, rekonstrukcji tkanki chrzęstnej czy zabiegach modelujących i powiększających wybrane partie ciała w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej.

Obecnie dorosłe komórki macierzyste wykorzystuje się do następujących zabiegów w gabinetach związanych z medycyną urody:

• Kuracje odmładzające
• Kuracje przeciwzmarszczkowe
• Modelowanie kształtu twarzy
• Modelowanie kształtu piersi i innych partii ciała
• Powiększanie biustu
• Zabiegi rekonstrukcyjne tkanek
• Leczenie blizn
• Leczenie trądziku i zmian potrądzikowych

Jak wygląda procedura pobierania komórek macierzystych

Miejsce, z którego pobrany zostanie tłuszcz jest znieczulane, a następnie lekarz pobiera odpowiednią ilość w zależności od rodzaju zabiegu, do którego ma zostać przeznaczony.
Tłuszcz zostaje przetworzony specjalną techniką, która ma na celu oddzielić komórki macierzyste od innych tkanek. Preparat przygotowany w ten sposób jest gotowy do wykorzystania w wybranej partii ciała.

Komórki macierzyste stają się coraz lepiej znane i wykorzystywane w medycynie, a lista ich zastosowań stale rośnie.
Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem ich do leczenia zerwanych ścięgien, więzadeł, chorób neurologicznych, a także problemów sercowych i cukrzycy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *