Santorini, po grecku Thira

Santorini kojarzy się przede wszystkim z niesamowitym widokiem domów zbudowanych na klifach. Tak jest przedstawiane na pocztówkach i w przewodnikach.

santorini

Grecja to kraj, który zawsze chciałam odwiedzić. Jest tam wiele miejsc godnych zobaczenia. Jednym z nich jest niewątpliwie Santorini, zwane przez Greków Thirą.
Nazwa Santorini pochodzi z czasów bizantyjskich – Santa Irini to Święta Irena, patronka wyspy. santorini2

Z miejscem tym wiąże się wiele niezwykłych historii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyspa jest tak naprawdę ogromnym kraterem, który powstał 3500 lat temu na skutek trzęsienia ziemi i wybuchu wulkanu.

Te kataklizmy przyczyniły się do niesamowitego ukształtowania terenu w tym miejscu. Z powodu tajemniczego wyglądu, w dawnych czasach nazywano Santorini wyspą diabelską i wierzono, że zamieszkują ją wampiry.

Santorini należy do archipelagu Cyklad, które liczą w sumie 211 niewielkich wysp.

Znajdują się one w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Grecji. Panujący na nich klimat można śmiało określić jako rajski. Nie powinno, zatem dziwić, dlaczego tak wiele osób decyduje się spędzić urlop właśnie tam. Sama nazwa Cyklady oznacza „te wokół” i określało wyspy położone wokół wyspy Delos, która stanowiła centrum religijne tego rejonu Grecji.

Santorini kojarzy się przede wszystkim z niesamowitym widokiem domów zbudowanych na klifach. Tak jest przedstawiane na pocztówkach i w przewodnikach. O wycieczce tam marzyłam odkąd po raz pierwszy zobaczyłam biało-niebieskie domki na jakiejś ilustracji.
Moje marzenie udało się zrealizować podczas wycieczki na Kretę. To stamtąd wyruszyłam by, jeden dzień spędzić na Santorini.

Jak dostać się na Santorini

Jeśli nie wybrało się pobytu na Santorini, lecz na jednej z wielu Greckich wysp, najłatwiej dostać się tam statkiem lub katamaranem. Bilety można kupić w wielu portach. Płynęłam z Krety. Stamtąd statki wyruszają codziennie. Najlepiej płynąć droższym, lecz szybszym środkiem transportu. Noclegi na Santorini są dosyć drogie. W sezonie zresztą są problemy ze znalezieniem miejsca na jedną noc.

santorini (1)

Podróż katamaranem trwa około 2 godzin. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wrócić tego samego dnia.

Łodzie przypływają do położonego u stóp stolicy portu. Stamtąd autokarem można dostać się do wielu miasteczek na wyspie. Także do Thiry, z której roztacza się niesamowity widok na morze.

Thira

Thira to stolica Santorini. Znajduje się na krawędzi klifu, właśnie dlatego jest miejscem tak urokliwym i malowniczym.

W miasteczku jest wiele tawern, restauracji, barów i sklepów. Miejsce to jest niestety pełne turystów. Mieszkańcy wykorzystują to, ceny pamiątek są wysokie, o niedrogą restaurację jest trudno. Jednak wszystko to wynagradza niezapomniany widok na port i znajdujące się na klifach białe domy. Właśnie dla tego widoku warto odwiedzić Santorini.

Autor, zdjęcia: Marta Malarska-Walczak

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *