Pomysły na letnie weekendy niezbyt daleko od Warszawy

W tym artykule proponujemy Wam ciekawe miejsca na weekendowe wakacyjne wypady, znajdujące się nie dalej niż 100 km od Warszawy. Do wielu tych miejsc można dojechać szybko i wrócić tego samego dnia.  Niektóre z nich są ciekawsze dla rodzin z dziećmi, inne bardziej spodobają się osobom, którym zależy na oglądaniu zabytków, poznawaniu nowych miejsc lub po prostu zwolnieniu tempa.

 

Czersk

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku znajduje się około 30 km na południe od Warszawy, jest oddalony 3 km od Góry Kalwarii.

Obecnie Czersk stanowi jedynie odbicie swej dawnej, średniowiecznej świetności, gdy stanowił najważniejszy ośrodek na Mazowszu, a w XIII-XIV wieku był stolicą osobnego księstwa, do którego należała również Warszawa. Czersk nazywany jest przez historyków bezpośrednim poprzednikiem dzisiejszej stolicy. Na skutek wojny w XVII wieku i zarazy w 1670 roku miastem wstrząsnął poważny kryzys, a prawa miejskie ostatecznie odebrano mu w 1869 roku.

Obecnie Czersk pozostaje największym zabytkowym miastem średniowiecznym. Zwiedzający mają możliwość wejścia na zamkową wieżę, z której roztacza się malownicza panorama okolicy.

Latem i wczesną jesienią można podziwiać tam odbywające się często inscenizacje turniejów rycerskich. Dla zwolenników zwolnienia tempa to idealne miejsce na jesienny piknik, leżenie plackiem na trawie i patrzenie w niebo. Rodziny z dziećmi w przyjemnej atmosferze spędzą tam weekend, znajdą także atrakcje dla najmłodszych w postaci festynów czy możliwości zobaczenia rycerza w stroju inspirowanym średniowieczem.

 

Pałace i dworki Mazowsza

By podziwiać zabytki lub znaleźć ciekawe miejsce na sesję zdjęciową, nie trzeba wybierać się daleko poza Warszawę. Niewiele osób wie, że w pobliżu stolicy znajdują się pałace i dworki, które zachowały swój dawny, oryginalny wygląd lub zostały odrestaurowane zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. Wiele z nich długo po wojnie zostało odzyskanych przez rodziny prawowitych właścicieli i teraz stanowi ich prywatną własność, dlatego nie wszystkie można zwiedzać. Jednak spora część znajduje się na posesjach dostępnych dla amatorów jesiennych spacerów po okolicy.

Ciekawy obiekt mieści się w Dańkowie w powiecie grójeckim. Można zobaczyć tam zespół dworski i folwarczny z przełomu XIX i XX wieku.

Dworek w Dańkowie województwo mazowieckie zdjęcie Marta Malarska Walczak copywriting

Dwór w Dańkowie podróże mazowieckie gdzie na weekend

Dwór w Dańkowie zdjęcie Marta Malarska Walczak copywriting fotografia

Przy dworze znajduje się oficyna z połowy XIX wieku. Dwór okala rozległy, zadbany park.

Około 13 km od Dańkowa, w Rębowoli, znajduje się kolejny dwór otoczony parkiem. Został wybudowany w międzywojniu dla rodziny Jaruzelskich, obecnie ma prywatnego właściciela. Kompleks stanowi przykład estetyki neorenesansowej.

Dworek w Rębowoli mazowieckie copywriting fotografia Marta Malarska Walczak

Pałac w Kociszewie, oddalony od Dańkowa około 15 km, obecnie stanowi własność SGGW i jest dostępny dla zwiedzających. To miejsce, w którym można zorganizować konferencję lub wesele. Powstał w latach 1935-36 według projektu Stefana Majewskiego. Jego wygląd nawiązuje do stylu klasycystycznego. Budynek otoczony jest parkiem krajobrazowym z kilkoma stawami.

 

W czasie II wojny światowej miejsce to służyło za ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy Wermachtu, z czym wiąże się pewna legenda. Podobno któregoś dnia jeden z oficerów zobaczył nad jeziorem stado łabędzi i zaczął strzelać do ptaków. Przeżył jeden, który szybko odleciał. Jak mówi historia, od tamtej pory w Kociszewie nigdy już nie pojawiły się łabędzie.

W Drwalewie, oddalonym 12 km od Kociszewa, znajduje się kolejne urokliwe miejsce – zespół pałacowy z połowy XIX wieku. Obecnie jest przekształcany w centrum konferencyjne, a zabytkowej zabudowie towarzyszy obiekt wzniesiony współcześnie, wyposażony w pokoje hotelowe i przestronną salę balową. Na terenie posesji znajduje się zabytkowa oficyna. Cały kompleks zachowany został w stylu klasycystycznym.

Dwór w Drwalewie wojewodztwo mazowieckie marta malarska walczak

Pałac stoi w sercu rozległego parku, a jego wnętrza dostępne są do oglądania po porozumieniu z właścicielem. Obiekt stanowi własność prywatną. Istnieje możliwość obejrzenia parteru budynku, piętro stanowi niedostępną dla zwiedzających część mieszkalną.

 

Podróż koleją wąskotorową

Dla wielbicieli niespiesznych podróży w zabytkowym klimacie ciekawym pomysłem może być wycieczka Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową. To jedna z ostatnich tego typu działających maszyn na Mazowszu. Podczas podróży na odcinku liczącym około 28 km można obejrzeć malownicze krajobrazy, a także zabytki architektoniczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kolejka dojeżdża z Piaseczna do Tarczyna i z powrotem, z postojem na piknik w Runowie. Wycieczki odbywają się w niedziele (odjazd o 11, powrót o 16).

 

Warto wyrwać się z codzienności nawet na kilka godzin i naładować baterie na kolejny pracowity tydzień.

Marta Malarska-Walczak

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *