Podróż do Grecji – Kreta

Ktoś kiedyś powiedział mi, że Grecję albo się już widziało, albo dopiero się zobaczy. Nie ma innej możliwości. Może warto to rozważyć?

Grecja

To kolebka zachodniej cywilizacji, miejsce narodzin demokracji, filozofii, dramatu i igrzysk. W Grecji życie płynie zupełnie innym rytmem niż w naszej części Europy. Ludzie są bardziej radośni i otwarci. Cieszą się słońcem, ciepłym morzem i tym, co przyniesie im dzień.
Warto rozważyć wyjazd do tego pięknego kraju, poznać jego kulturę i niezwykły klimat.

Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna) jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, należącą do Grecji. Jest ona największą grecką wyspą, i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Oferuje nie tylko rozległe plaże ale także wiele zabytków, które warto obejrzeć.

Komunikacja na Krecie jest bardzo dobrze rozwinięta. Wszędzie można dojechać autokarami kursującymi między najbardziej popularnymi miastami lub wypożyczonym samochodem. Jeśli nie chcesz być zdany na biuro turystyczne i często drogie wycieczki fakultatywne, wyjazd na Kretę jest w sam raz dla Ciebie. To miejsce bezpieczne. A mieszkańcy Krety swobodnie posługują się językiem angielskim.

Heraklion

Heraklion – Iraklion, stolica Krety.
W czasach minojskich był już tutaj port zaopatrujący Knossos.
W ciągu wieków miasto zdobywali kolejno Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Wenecjanie i Turcy
W obecnej Grecji od 1898 r.
Wizytówka miasta jest port z wenecką architekturą, mury miejskie i twierdza. Heraklion słynie z Muzeum Archeologicznego posiadającego największe zbiory skarbów kultury minojskiej.

To dobra baza wypadowa dla tych, którzy po Krecie chcą podróżować sami. Warto rozważyć zakup wycieczki w okolicach stolicy.

Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć w stolicy i niedalekich jej okolicach:

Twierdza Wenecka

heraklion twierdza 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Targ w Heraklionie

Można tu kupić przyprawy, oliwki, wytwory greckich rzemieślników, biżuterię. To dobre miejsce na zakup pamiątek. Wyprawa na targ przyniesie też niezapomniane wrażenia smakowe. Tu kupisz owoce, których w Polsce nie spotkasz.

targ w heraklionie
Fontanna Morosiniego

W samym środku Placu Venizelosa stoi dumnie przepiękna fontanna.

To symbol stolicy Krety. Została ufundowana w 1628 r. przez weneckiego gubernatora Francesca Morosiniego.

Naokoło fontanny znajduje się wiele restauracji, barów, kawiarni, w których można zregenerować siły po zwiedzaniu miasta.

fontanna
Kościół św. Tytusa (Agios Titos)

kosciol
Muzeum Archeologiczne

Większość znalezisk z obiektów kultury minojskiej i późniejszych została zgromadzona w Muzeum Archeologicznym znajdującym się w centrum stolicy

Liczy ono około 20 sal przedstawiając chronologicznie ułożone zbiory.

muzeum heraklion

 

Pałac w Knossos

knossos

Znajduje się około sześciu kilometrów od centrum Heraklionu.

Można dojechać tam autobusem podmiejskim, który kursuje co pół godziny. Pałac został częściowo odbudowany. Z oryginalnej budowli pozostało niewiele. Mimo to warto odwiedzić miejsce związane z tak dobrze znanymi mitami o Minotaurze i labiryncie, Ariadnie, Dedalu i legendarnym królu Minosie, który panował w potężnej starożytnej Krecie.

Kompleks ten jest niewątpliwie największy na Krecie. W czasach swojej świetności stanowił wielopoziomowy zawiły układ korytarzy i komnat.
Zamieszkiwał tu król lub inny władca wyspy.

Stolica Krety to miasto, które zadowoli zarówno ludzi pragnących zwiedzać, jak i takich, których interesują zakupy, dobra zabawa, pyszne jedzenie.

To jedno z wielu miejsc na Krecie, które warte jest zobaczenia.

Tekst i zdjęcia: Marta Malarska-Walczak

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *