Pałace i dworki Mazowsza

By podziwiać zabytki lub znaleźć ciekawe miejsce na sesję zdjęciową, nie trzeba wybierać się daleko poza Warszawę. Niewiele osób wie, że w pobliżu stolicy znajdują się pałace i dworki, które zachowały swój dawny, oryginalny wygląd lub zostały odrestaurowane zgodnie ze wskazaniami konserwatora zabytków. Wiele z nich długo po wojnie zostało odzyskanych przez rodziny prawowitych właścicieli i teraz stanowi ich prywatną własność, dlatego nie wszystkie można zwiedzać. Jednak spora część znajduje się na posesjach dostępnych dla amatorów jesiennych spacerów po okolicy.

Ciekawy obiekt mieści się w Dańkowie w powiecie grójeckim. Można zobaczyć tam zespół dworski i folwarczny z przełomu XIX i XX wieku.
Przy dworze znajduje się oficyna z połowy XIX wieku. Dwór okala rozległy, zadbany park.

DSC_0202

Około 13 km od Dańkowa, w Rębowoli, znajduje się kolejny dwór otoczony parkiem. Został wybudowany w międzywojniu dla rodziny Jaruzelskich, obecnie ma prywatnego właściciela. Kompleks stanowi przykład estetyki neorenesansowej.

dworek w rebowoli

Pałac w Kociszewie, oddalony od Dańkowa około 15 km, obecnie stanowi własność SGGW i jest dostępny dla zwiedzających. To miejsce, w którym można zorganizować konferencję lub wesele. Powstał w latach 1935-36 według projektu Stefana Majewskiego. Jego wygląd nawiązuje do stylu klasycystycznego. Budynek otoczony jest parkiem krajobrazowym z kilkoma stawami.

W czasie II wojny światowej miejsce to służyło za ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy Wermachtu, z czym wiąże się pewna legenda. Podobno któregoś dnia jeden z oficerów zobaczył nad jeziorem stado łabędzi i zaczął strzelać do ptaków. Przeżył jeden, który szybko odleciał. Jak mówi historia, od tamtej pory w Kociszewie nigdy już nie pojawiły się łabędzie.

W Drwalewie, oddalonym 12 km od Kociszewa, znajduje się kolejne urokliwe miejsce – zespół pałacowy z połowy XIX wieku. Obecnie jest przekształcany w centrum konferencyjne, a zabytkowej zabudowie towarzyszy obiekt wzniesiony współcześnie, wyposażony w pokoje hotelowe i przestronną salę balową. Na terenie posesji znajduje się zabytkowa oficyna. Cały kompleks zachowany został w stylu klasycystycznym.
Pałac stoi w sercu rozległego parku, a jego wnętrza dostępne są do oglądania po porozumieniu z właścicielem. Obiekt stanowi własność prywatną. Istnieje możliwość obejrzenia parteru budynku, piętro stanowi niedostępną dla zwiedzających część mieszkalną.

wejscie

Chcesz poznać inne pomysły na wycieczkę niedaleko od Warszawy?

Sięgnij po 3. numer Magazynu Beauty Mission online

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *