Premiera książki „Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie”

Jak uciec od życia na autopilocie?

 

80% życia człowiek spędza w trybie autopilota, co oznacza, że większość momentów przeżywa nieświadomie. To jak automatyczna i bezrefleksyjna jazda samochodem, której przebiegu nie pamiętamy. Jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem? Premiera książki „Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie” Chrisa Baréz-Browna już 8 listopada.

Obudz sie_okładka_front

 

Dni składające się z serii powtarzalnych czynności, które można wykonywać z zamkniętymi oczami – to efekt działania na autopilocie. Rządzi wtedy podświadomość, dzięki czemu człowiek oszczędza energię. Jednak tempo i złożoność współczesnego stylu życia sprawiają, że autopilot staje się domyślnym trybem ludzkiej egzystencji, odbiera jasność myśli, świadomość siebie i sprawia, że umyka nam to, co w życiu najistotniejsze.

 

Chris Baréz-Brown pokazuje, że uwolnienie się ze stanu, w którym nie przeżywa się w pełni własnego życia, jest możliwe i prostsze niż się wydaje. Kiedy wyostrza się świadomość, człowiek nie reaguje automatycznie na świat dookoła, ale działa z większym rozmysłem i celowością. Dostrzega więcej. Umysł się wycisza, jest skupiony i obecny, inaczej niż w trybie autopilota. Autor pokazuje, jak uzyskać stan podwyższonej czujności na dłużej, a nie tylko na chwilę, w ulotnych momentach wyciszenia.

 

„Obudź się! Jak uciec od życia na autopilocie” to książka zawierająca zestaw nowoczesnych metod i technik na wyostrzenie świadomości, dzięki którym możemy znacząco zmienić swoje życie. Odpoczynek od elektroniki, zatracenie się w muzyce, nauka oddychania to tylko niektóre propozycje ćwiczeń, z którymi możemy dowolnie eksperymentować. Autor za pomocą kreatywnych zadań radzi, jak ograniczyć używki, które tylko pozornie pomagają zmagać się z codziennymi trudnościami, dlaczego warto spróbować przeżyć za dziesięć złotych dziennie i jak nagła utrata orientacji w terenie pomaga dostrzec nowe możliwości. Autopilot nigdy nie zniknie całkowicie z ludzkiego życia, bo jest potrzebny do przetrwania, ale przestanie dominować – będzie wspomagać, a nie rządzić.

 

Życie jest pełne nawyków i utrwalonych przyzwyczajeń, zatem większość tego, co robimy teraz – robiliśmy już wcześniej. Dlatego autopilot zaczyna funkcjonować jako domyślny tryb naszej egzystencji. Gdybyśmy grali w tenisa, nie byłoby źle, ale większość ludzi nie spędza całego czasu na korcie – życie jest bardziej skomplikowane. Powinniśmy zatem dążyć do uzyskania lepszej równowagi między oboma systemami w mózgu. Nie da się ilościowo określić owej równowagi ani ocenić, do jakiego stopnia świadomość byłaby w stanie przejąć stery. Jednak większość z nas instynktownie zdaje sobie sprawę, że jeśli na co dzień zdołamy być nieco bardziej świadomi i niezależni od autopilota, możemy znacząco zmienić swój los.

– fragment książki

 

Chris Baréz-Brown – mówca i biznesmen. Jego artykuły pojawiały się w najważniejszych magazynach, tj. „The Guardian”, „The Sunday Times”, „Fast Company”, „The Huffington Post”, „British Airways Business Life Magazine”. W 2009 roku założył firmę „Upping Your Elvis”, w której pomaga ludziom dokonywać pozytywnych zmian w życiu. Jest autorem bestsellerowych książek „Shine: How To Survive And Thrive At Work” oraz „Free: Love Your Work, Love Your Life”. W 2016 roku zaczął publikować na łamach magazynu „Psychologies” i rozpoczął swoją misję Wielka Pobudka („The Great Wake Up!”).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *