Francuski sposób na egocentryków „Dzień, w którym lwy zaczną jeść sałatę”
Egocentryzm, poczucie wyższości, arogancja – to szkodliwe cechy charakteru podstępnie niszczące życie i relacje z otoczeniem. Raphaëlle Giordano, francuska terapeutka i bestsellerowa autorka powieści na temat rozwoju osobistego, skłania do pozytywnego odkrywania i otwierania siebie. „Dzień, w którym lwy zaczną jeść sałatę” to przewrotna, dowcipna i romantyczna opowieść i zarazem poradnik dla osób, których wrażliwość i empatia są tłumione przez egoistyczne skłonności.
Premiera książki odbyła się 6 czerwca.
Romane Gardener prowadzi szkolenia terapeutyczne dla osób egocentrycznych, pozbawionych empatii i patrzących na innych z góry. Jej klienci to często właściciele albo dyrektorzy firm. Przekonani o swej doskonałości uważają, że należy im się posłuch i respekt. Na jedno ze szkoleń Romane trafia znany biznesmen, dyrektor naczelny dużego koncernu kosmetycznego, przystojny i bogaty Maximilien Vogue. Robi to wbrew własnej woli, zmuszony przez siostrę bliźniaczkę i asystentkę. Wychowany przez ojca na twardziela, skutecznie kieruje firmą, a w życiu prywatnym oddaje się rozrywce i niezobowiązującym znajomościom. Nie potrafi okazywać uczuć, jest wciąż zajęty pracą i w końcu zaczyna zaniedbywać nawet ukochaną siostrę, Julie.
Ostatecznie opornego Vogue’a do udziału w szkoleniu przekonuje urocza prowadząca. Romane wydaje mu się nie lada wyzwaniem. Sarkastyczny i pewny siebie kursant zaczyna prowadzić grę z fascynującą go terapeutką, torpedując jej pracę. Ale okazuje się, że Romane nie tak łatwo zbić z tropu. W końcu Vogue zostaje wyrzucony z grupy. Z czasem pewnie oboje zapomnieliby o sobie, gdyby nie pewne wydarzenie, które przewraca życie Maximiliena do góry nogami. Sam z własnej woli zgłasza się o pomoc do Romane. Na skutek terapii stopniowo uwalnia zamkniętego w sobie człowieka – inteligentnego, wrażliwego, umiejącego dostrzegać potrzeby innych.
„Dzień, w którym lwy zaczną jeść sałatę” to nowatorskie połączenie powieści obyczajowej oraz poradnika. Książka jest przewodnikiem radzenia sobie z egotyzmem. Autorka dokładnie opisuje poszczególne sesje i metody. Prezentuje galerię typów ludzkich i zachowań, które niszczą życie i relacje z otoczeniem: zbyt dominująca i nadopiekuńcza matka, mąż, który nie szanuje uczuć żony, chociaż bardzo ją kocha, kreatywna pracownica, która nie umie pracować w zespole… Pokazuje jak stopniowo wsłuchiwać się w innych, myśleć pozytywnie, motywować siebie i otoczenie.
Bufonowatość, bucowatość… Tymi słowami określała zespół zachowań i postaw szkodliwych i przykrych, dotykających niemal wszystkich na co dzień – zarówno w miejscu pracy, jak i w domu oraz w każdym innym miejscu. Kierowca albo klient niesłusznie wyładowujący się na niewinnej osobie, zwierzchnik publicznie krytykujący podwładnego, małżonek wykazujący się rażącym brakiem taktu… Przykłady można by mnożyć w nieskończoność!
– fragment książki
Raphaëlle Giordano – trenerka rozwoju osobistego, propagatorka kreatywności. Jest autorką książek z dziedziny rozwoju osobistego, w których łączy elementy psychologii i coachingu oraz prekursorką nowego gatunku – poradnika w formie powieści. Jej pierwsza powieść „Życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno” stała się światowym bestsellerem. Raphaëlle Giordano z wykształcenia jest grafikiem i psychologiem, a obecnie pisarką, malarką i trenerką kreatywności.