Skóra problematyczna – cera sucha i naczynkowa

Rozszerzone naczynka, zaczerwienienie i suchość skóry to problemy, które nasilają się w okresie jesienno – zimowym. W pielęgnacji skór problemowych ważne są odpowiednie nawyki oraz styl życia, ale przede wszystkim właściwy dobór kosmetyków. cera nacz

Nie jest łatwo mieć cerę problemową. Pieczenie, uczucie ściągnięcia i nadwrażliwość lub rozszerzone naczynka i rumień to problemy, które dotyczą wielu kobiet. A jesień i zima zdecydowanie nie sprzyjają kondycji skóry. W warunkach domowych mamy do czynienia z ciepłym i przesuszonym powietrzem – w bliskim sąsiedztwie kaloryferów czy kominków temperatura powietrza może wynosić nawet 30 – 40 stopni Celsjusza, podczas gdy na zewnątrz spada poniżej zera. Skutkuje to naprzemiennym rozszerzaniem i zwężaniem naczyń skórnych oraz zwiększoną przeznaskórkową utratą wody. Takie warunki klimatyczne są szczególnie niekorzystne dla osób, u których występuje problem skóry suchej, wrażliwej bądź naczynkowej. U nich w okresie zimy skóra sucha staje się szorstka, wiotka i mało elastyczna. Przesuszona i podrażniona, zaczyna się łuszczyć i swędzieć. Często też dochodzi do pękania naczynek.

CERA NACZYNKOWA

plyn_micelarny_3w1_cera_naczynkowa_10E07071Skłonność do „pajączków” na twarzy może być dziedziczna – już u małych dzieci widzimy, że skóra jest cienka, delikatna, a naczynia płytko położone, jakby prześwitujące przez skórę. Z drugiej zaś strony, niebagatelną rolę w rozwoju skóry naczynkowej przypisuje się czynnikom środowiskowym, w szczególności działaniu słońca. Duża wrażliwość skóry naczynkowej na środowisko wymaga wypracowania odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych. Najważniejsza jest ochrona przed słońcem – zarówno w lecie jak i zimą. Niezmiernie istotne jest też unikanie solariów oraz sauny i długich gorących kąpieli.

Pielęgnując skórę naczynkową, warto zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych. Do oczyszczania twarzy zaleca się tu stosowanie łagodnych mleczek lub żeli myjących, które należy spłukiwać z twarzy letnią (nigdy gorącą) wodą i nie należy myć skóry bezpośrednio przed wyjściem na dwór. Jeśli peeling, to tylko łagodny peeling enzymatyczny. Ponieważ skóra naczynkowa to skóra wrażliwa, kosmetyki do jej pielęgnacji powinny być delikatne.

Duże znaczenie przy problemach z naczynkami ma też odpowiednia dieta. Warto z niej wykluczyć gorące pokarmy, alkohol, kawę i ostre przyprawy. Pojawienie się widocznych naczynek jest też ściśle uzależnione od wszelkich sytuacji stresujących.

Marka Lirene prezentuje dwie odmienione linie Lirene Cera Naczynkowa oraz Lirene Cera Sucha. Nowe receptury kosmetyków, zawierające m.in. diosminę, żurawinę, ceramidy i emolienty, mają na celu niwelowanie 7 przyczyn i objawów przesuszenia skóry i rozszerzania naczynek.

 1. Redukcja zaczerwienienia
 2. Zmniejszenie widoczności naczynek
 3. Wzmocnienie osłabionych ścian naczyń
 4. Łagodzenie podrażnień
 5. Wzmocnienie bariery naskórkowej
 6. Poprawa kolorytu cery
 7. Ochrona przed niekorzystnym działaniem warunków zewnętrznych.

ceranaczynkowa

SKÓRA SUCHA

Problem suchej cery dotyczy niezwykle dużej grupy osób. U niektórych stanowi przejściową dolegliwość, najczęściej jednak pojawia się w pewnym wieku i pozostaje już na stałe dominującą cechą. 

Cera sucha jest cienka, na ogół dość jasna lub prześwitują przez nią naczynia krwionośne, nadając jej lekko zaróżowiony kolor. Jest matowa, pory skóry są zamknięte i niewidoczne. Może być tak silnie napięta, że jej dodatkowe podrażnienie, np. przez mydło, powoduje silne uczucie ściągania. suhc

Z czasem, w miejscach najbardziej wrażliwych, np. na policzkach, mogą tworzyć się teleangiektazie, czyli trwale poszerzone naczynka włosowate. Sucha skóra w dotyku wydaje się być chropowata i szorstka. Dość szybko powstają na niej zmarszczki. Z wiekiem tworzą one na twarzy sieć drobnych linii, ale rzadko dochodzi do powstawania głębokich bruzd, jak ma to miejsce w przypadku grubszej cery tłustej.

Powodem suchości skóry jest obniżenie prawidłowego poziomu nawilżenia naskórka, który powinien zawierać od 10% do 15% wody. Nawet niewielkie obniżenie tych wartości doprowadza do widocznych zmian. Ucieczka wody z naskórka może wystąpić na skutek uszkodzenia oraz zaburzeń w funkcjonowaniu bariery ochronnej naskórka, np. po działaniu czynników zewnętrznych. Niedostateczne nawilżenie może być też następstwem zaburzeń procesów rogowacenia naskórka, np. w przebiegu niektórych chorób, takich jak łuszczyca.

Prawidłowa pielęgnacja cery suchej powinna polegać na nawilżaniu skóry oraz odbudowie (wzmocnieniu) ochronnego płaszcza lipidowego. Niebagatelne znaczenie w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia naskórka mają substancje działające na zasadzie okluzji, które tworzą na powierzchni skóry nieprzepuszczalną „zaporę” hamującą ucieczkę wody z naskórka. Do grupy tej zaliczamy np. woski, wazelinę, parafinę. Natomiast odbudowa uszkodzeń płaszcza lipidowego odbywa się dzięki obecności w kosmetykach substancji o dużym powinowactwie do lipidów skórnych. Ich najważniejszą cechą jest zdolność do przenikania i wiązania się z cementem międzykomórkowym warstwy rogowej. Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane to ceramidy, kwasy tłuszczowe i fosfolipidy.

Nowa linia kosmetyków Lirene Cera Sucha niweluje 7 przyczyn i objawów przesuszenia skóry:
Likwidacja uczucia „ściągnięcia” i napięcia skóry

 1. Redukcja zaczerwienienia
 2. Niwelacja szorstkości
 3. Zmniejszenie swędzenia i pieczenia skóry
 4. Wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej
 5. Powstrzymanie procesu łuszczenia się skóry
 6. Zmniejszenie spierzchnięcia i chropowatości

materiały: www.lirene.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *