7 powodów by jeść dynię

Październik i listopad to bezdyskusyjnie sezon dyni. Zaletą tego warzywa jest jego wielofunkcyjność. Świetnie nadaje się do dań ostrych, słodkich, do zup, sosów, a także do ciast. Warto pamiętać, że jest bardzo zdrowa. Oto kilka powodów, dlaczego należy o niej pamiętać w jesiennej diecie.

IMG_20131027_200547

Smukła sylwetka
Dynia jest bogatym źródłem błonnika a jej spora garść ma tylko 49 kalorii. Zjedzenie dyni sprawia, że odchudzająca się osoba odczuwa dłużej sytość dzięki czemu obniża swój apetyt na dodatkowe posiłki.
Błonnik usprawnia również pracę jelit.

Sokoli wzrok
Ilość gotowanej dyni mieszcząca się w filiżance zawiera 200 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę A, która wpływa korzystnie na wzrok.
Dynie są bogate w karetonoidy, związki, które nadają dyni charakterystyczny pomarańczowy kolor. Ludzki organizm jest w stanie przetworzyć je w witaminę A, która chroni oczy przed negatywnym działaniem środowiska i wspomaga ich sprawne funkcjonowanie.

Piękna skóra
Zawarty w dyni beta-karoten ma silne działanie antyoksydacyjne. Poprawia stan skóry, chroni ją przed negatywnym wpływem słońca i opóźnia wystąpienie zmarszczek.

Serce jak dzwon
Pestki dyni to naturalne źródło fitosteroli, substancji roślinnych, które obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie i wpływają korzystnie na cały układ krążenia.

Świetny nastój
Nasiona dyni zawierają cenny aminokwas – tryptofan. Ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie, a jest on potrzebny do powstania serotoniny, która ma działanie antydepresyjne i poprawiające samopoczucie.

Dla mocnych zębów i kości
Miąższ i nasiona dyni są bogate w magnez, który korzystnie wpływa na układ kostny.

Więcej energii
Często po wzmożonym wysiłku zaleca się zjedzenie banana. Okazuję się jednak, że około 250 gramów dyni zawiera więcej odżywczego potasu niż ta sama ilość słodkiego owocu. Potas pomaga zregenerować organizm po dużym wysiłku i przywrócić mięśnia sprawność.

Dynia jest wielozadaniowa w kuchni, zdrowa, stosunkowo tania i łatwo dostępna. Warto znaleźć swój ulubiony sposób na to wielkie warzywo.

Chcesz dowiedzieć się więcej i poznać pomysły na dania z dynią?

Sięgnij po Beauty Mission online

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *