„Trening ikigai” – japońska sztuka codziennej radości, już w księgarniach

Japończycy wiedzą, jak dobrze zacząć swój dzień. Ich drobne nawyki i zwyczaje pomagają im dożyć stu lat. Bestsellerowi autorzy, Hector García i Francesc Miralles, przedstawiają praktyczne i sprawdzone metody, które poprawiają komfort życia, nie tylko na japońskich wyspach. Premiera książki „Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości” już 4 kwietnia.

Trening_ikigai_okładka

Hector García i Francesc Miralles zapraszają na metaforyczną podróży, podczas której przybliżają uniwersalne i praktyczne sposoby, jak dbać o własne szczęście. Futurystyczne Tokio reprezentuje niebosiężne plany. Kioto – lekcje płynące z przeszłości. Z kolei Ise, miasto, gdzie raz na dwadzieścia lat Japończycy rozbierają i odbudowują historyczną świątynię, to nasza teraźniejszość: czas, w którym jest możliwość działania.

 

Kilka lat temu cały świat zaczął mówić się o stulatkach z japońskiej wyspy Okinawa, którzy pomimo zaawansowanego wieku nie tracili radości życia. Powodów do szczęścia przysparzało im ikigai, tłumaczone jako „szczęście płynące z bycia stale zajętym”. W swojej najnowszej książce Hector García oraz Francesc Miralles udowadniają, że fenomen szczęśliwej długowieczności nie musi się ograniczać do jednej wyspy na południu Japonii.

 

„Trening ikigai” to praktyczne rozwinięcie filozofii życia, która od pokoleń zapewnia  Japończykom spokój i pogodę ducha. W swojej książce autorzy skupiają się na przydatnych zadaniach i ćwiczeniach psychologicznych. Celem jest bowiem nie tylko długowieczność, ale i radość życia oraz realizowanie pozornie niewykonalnych marzeń. Autorzy pokazują, w jaki sposób wielkie rzeczy osiąga się w prosty sposób – czasem wystarczy skoncentrować się na życzliwości, dotyku czy fortunnych zbiegach okoliczności. Podsumowaniem książki jest 35 punktów, do których można powracać, ilekroć trening ikigai będzie wymagał odświeżenia. Metody te mogą bowiem wystarczyć na długie lata.

 

Pierwsza książka o ikigai spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem polskich czytelników i dużym zainteresowaniem mediów:

Ikigai? – dopytuję. – Dziś jestem już zmęczona i głodna. Porozmawiamy jutro – Hisae macha ręką i znika w wąskiej kuchni z małym okienkiem. Kiedy wychodzę, wciąż nie mogę uwierzyć, że kobieta, z którą spędziłem prawie cały dzień i ani razu nie słyszałem, by skarżyła się na zdrowie, ma 86 lat. I zapewne pożyje jeszcze 20. – Twój Styl.

 

Japońskie przysłowie mówi, żę po wojnie tylko dwie rzeczy stały się mocniejsze – nylonowe pończochy i kobiety. Mówi się też, że Japonia wyprzedza świat o 30 lat. Procesy, które tam zachodzą, są probierzem zmian, z jakimi inne kraje będą się mierzyć. Warto więc mieć oko na japońskie kobiety. Szczególnie te po osiemdziesiątce. Gazeta Wyborcza.

 

Hector García (Kirai) (ur. 1981 r.) – z wykształcenia inżynier, popularyzator kultury japońskiej. Autor książki Un geek en Japón (Geek w Japonii). Od 2004 mieszka w Japonii.

 

Francesc Miralles (ur. 1968 r.) hiszpański pisarz, autor książki Amor en minúscula (Miłość pisana małą literą).

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *